2025-02 / Kaip užtikrinti sklandžią statybos darbų eigą: išsamus STR 1.06.01:2016 vadovas

Viskas, ką privalote žinoti apie STR 1.06.01:2016 Statybos darbai. Statinio statybos priežiūra

STR 1.06.01:2016 „Statybos darbai. Statinio statybos priežiūra” yra svarbus kiekvienam statybų projektui. Jis nustato pagrindinius statybų proceso reikalavimus ir tvarką, apimančią privalomus dokumentus, statybos darbų eigos organizavimą bei kontrolę. Šio reglamento laikymasis padeda užtikrinti sklandų ir teisėtą darbų vykdymą. Pagrindiniai klausimai, kuriuos reglamentas aptaria:

1. Kokius dokumentus būtina turėti prieš pradedant statybas?

Prieš pradedant statybos darbus, užsakovas turi pasirūpinti reikiamais dokumentais. STR 1.06.01:2016 numato šiuos pagrindinius dokumentus:

  • Statinio projektas yra dokumentų rinkinys, apibrėžiantis statinio architektūrinius, konstrukcinius, technologinius ir inžinerinius sprendimus, pagal kuriuos statinys bus statomas. Projektas taip pat apima informaciją apie statinio vietą, paskirtį, naudojimo sąlygas ir kitus svarbius aspektus.

  • Statybą leidžiantis dokumentas. Šis dokumentas privalomas, jei statomi nauji, rekonstruojami arba griaunami ypatingieji ir neypatingieji statiniai. Jis reikalingas ir statant, rekonstruojant nesudėtingus statinius, (ne)ypatingųjų, nesudėtingų statinių kapitaliniam bei paprastajam remontui.

  • Statybos darbų technologijos projektas. Jis reikalingas, jei numatyti darbai atliekami sudėtingomis sąlygomis arba reikalaujantys specialių technologijų. Tai techninis dokumentas, kuris nustato konkretaus statinio statybos, kaip technologijos proceso, reikalavimus, nurodo statinio projekto įgyvendinimo būdus bei metodus ir numato konkrečius sprendinius bei priemones, užtikrinančias darbuotojų saugą ir sveikatą.

  • Elektroninis statybos darbų žurnalas. Tai pagrindinis statybos darbų eigos dokumentas, kuriame fiksuojama kiekvieno statybos etapo informacija.

2. Kas yra statybos darbų technologijos projektas ir kada jis privalomas?

Statybos darbų technologijos projektas – tai planas, apibrėžiantis darbų atlikimo metodus, tvarką ir technologinius sprendimus. STR nustato, kad šis dokumentas privalomas:

  • Statant, rekonstruojant ar kapitališkai remontuojant ypatinguosius statinius, statinius saugomose teritorijose, statinius apsaugos zonose.

  • Kai darbai reikalauja sudėtingų inžinerinių sprendimų. Atliekant statybos darbus sudėtingomis sąlygomis, veikiančios įmonės (kito objekto) ar veikiančių inžinerinių tinklų bei susisiekimo komunikacijų teritorijose bei tretiesiems asmenims priklausančiuose sklypuose.

  • Kai būtina užtikrinti ypatingą saugumą, pavyzdžiui, dirbant aukštyje ar atliekant pavojingus žemės darbus, atliekant žemės darbus greta esamų statinių, po vandeniu ir kitur.

Projekto sudėtyje pateikiama darbų aprašymas, techninės sąlygos, saugos instrukcijos ir tvarkaraščiai.

3. Kas yra elektroninis statybos darbų žurnalas?

Elektroninis statybos darbų žurnalas yra pagrindinis dokumentas, kuriame fiksuojama visa informacija apie statybos procesą: kiekvieno darbų etapo eiga, panaudotų medžiagų kokybė, atliktų darbų priėmimas ir perdavimas užsakovui.

Pagrindiniai žurnalo pildymo principai
  • Įrašai apie atliktus darbus daromi kasdien arba po kiekvienos pamainos.
  • Už įrašų tikslumą atsako juos pildantys ir pasirašantys asmenys.
  • Statinio statybos techninės priežiūros vadovai tikrina duomenų atitiktį faktinei situacijai.
  • Elektroninis žurnalas laikomas oficialiu dokumentu tik pasirašius kvalifikuotu elektroniniu parašu.
Žurnalas yra privalomas, kai:
  • Statybos finansuojamos valstybės (įskaitant ES lėšas) bei savivaldybių biudžeto lėšomis.
  • Vykdomi ypatingų ar neypatingų statinių statybos darbai.
  • Privalomas statybą leidžiantis dokumentas.
  • Privaloma statinio statybos techninė priežiūra.

Jį pildo rangovas, statinio statybos techninis prižiūrėtojas bei kiti statybos dalyviai. Žurnale pateikiamos standartizuotos formos, kurios leidžia aiškiai dokumentuoti darbų eigą.

4. Kas atsakingas už statybos darbų eigą ir priežiūrą, kokios yra statybos dalyvių pareigos?

Reglamentas aiškiai apibrėžia atsakomybę už statybos darbų eigą:

  • Statinio statybos vadovas. Vadovauja visam statybos procesui, užtikrina, kad darbai būtų atliekami laikantis statybas reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų. Taip pat atsako už pastatyto statinio atitiktį statinio projektui ir statinio normatyvinę kokybę.

  • Rangovas. Atsakingas už darbų vykdymą pagal statinio projektą ir technologijų projektą ir savalaikį įrašų žurnale atlikimą.

  • Statinio statybos techninis prižiūrėtojas. Kontroliuoja darbų kokybę ir jų atitikimą projektui. Jis privalo įrašyti savo pastabas bei sprendimus elektroniniame žurnale.

Aptarkime išsamiau kokios yra pagrindinės statybos dalyvių pareigos.

Statytojo pareigos apima:
  • Užtikrinti, kad visi statybos dalyviai turėtų prieigą prie žurnalo.
  • Organizuoja žurnalo pildymo ir saugumo reikalavimų laikymąsi.
  • Laiku pateikti informaciją ir dokumentus atsakingoms institucijoms.
Rangovas privalo:
  • Laiku ir tiksliai pildyti elektroninį žurnalą.
  • Užtikrinti, kad darbai būtų atliekami laikantis statinio projekto, nustatytais atvejais statybos darbų technologijos projekto, statybas reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų.
  • Užtikrinti kokybišką medžiagų ir įrangos naudojimą.
Statinio statybos techninio prižiūrėtojo pareigos:
  • Kontroliuoti darbų kokybę ir jų atitikimą projektui.
  • Pateikti / įrašyti savo pastabas bei sprendimus elektroniniame žurnale.
  • Užtikrinti, kad visi darbai būtų vykdomi laikantis normatyvinių dokumentų reikalavimų.
  • Tikrinti darbų eigą ir kokybę, įvertinti naudojamų statybos produktų atitiktį projektui.
  • Laiku pranešti apie pastebėtus nukrypimus ar pažeidimus.
  • Vykdyti statybos darbų žurnalo pildymo priežiūrą ir tinkamą paslėptų darbų patikrinimų organizavimą.
Kokiais atvejais privaloma statinio projekto vykdymo priežiūra?

Statant, rekonstruojant ypatingąjį statinį ar statinį saugomoje teritorijoje ar atliekant jo kapitalinį remontą, statinio projekto vykdymo priežiūra yra privaloma. Projekto priežiūros vadovas tikrina, ar statybos darbai atitinka projekto sprendinius, užtikrina, kad visi pakeitimai būtų tinkamai dokumentuoti ir suderinti su atsakingomis institucijomis. Taip pat organizuoja pastebėtų statinio projekto sprendinių klaidų taisymą.

5. Statybos darbų žurnalo pildymo tvarka ir privalomosios pildyti formos

STR 1.06.01:2016 reglamentuoja žurnalo pildymo, prieigos, saugojimo ir perdavimo tvarką, siekiant užtikrinti statybos procesų skaidrumą ir atsekamumą. Statybos darbai skirstomi į įvairius etapus, tokius kaip bendrieji darbai, betonavimas, suvirinimas, antikorozinė apsauga, siūlių sandarinimas ir kt. Kiekvienas iš šių etapų apima ne tik darbų eigą, bet ir naudojamas medžiagas, meteorologinius duomenis, kokybės kontrolės rezultatus, defektų fiksavimą bei jų ištaisymo registraciją. Šie duomenys yra kruopščiai dokumentuojami, įskaitant atsakingų asmenų pareigas ir jų priėmimo ar atsisakymo įrašus. Siekiant užtikrinti skaidrumą ir kokybę, statant ar renovuojant statinius, būtina naudoti / pildyti toliau išvardintas privalomąsias elektroninio statybos darbų žurnalo formas. Ši tvarka padeda užtikrinti, kad statybos procesai būtų tinkamai planuojami, vykdomi ir prižiūrimi.

Apžvelkime pagrindines dažniausiai pildomas elektroninio statybos darbų žurnalo formas, kam jos skirtos ir kokią informaciją būtina jose pateikti.

  • Elektroniniame statybos darbų žurnalo F-1, F-2, F-3 formose pateikiama pagrindinė informacija apie statinį: pavadinimas, paskirtis, adresas, finansavimo šaltiniai, kategorija, darbų pradžios ir pabaigos datos (pagal sutartį ir faktiškai), statybos leidimo duomenys; statinių sąrašas; atsakingi asmenys (statytojo (užsakovo), statinio projektuotojo, statinio statybos rangovo, statinio statybos techninės priežiūros vadovo, statinio statybos saugos ir sveikatos koordinatoriaus).

  • F-4 – Statybos projektinės ir techninės dokumentacijos registravimas. Formoje chronologine tvarka, nurodant gavimo datą, registruojama visa statinio statybai gauta projektinė ir techninė dokumentacija.

  • F-7 – Bendrųjų statybos darbų vykdymas. Tai pagrindinė žurnalo forma, kurioje kiekvieną dieną (pamainą) chronologine tvarka surašomi visi statinio statyboje atlikti darbai ir jų kiekiai. Kitos Žurnalo formos tik papildo šią formą specialiais duomenimis, kurių nėra galimybės joje įrašyti.

  • F-8, ..., F-14 formos: Specialieji darbai.

  • Paslėptų darbų ir laikančiųjų konstrukcijų patikrinimai dokumentuojami keliomis svarbiomis formomis. Forma F-17 naudojama visų šių darbų patikrinimo aktams registruoti. Forma F-24 skirta užfiksuoti konkrečius paslėptų darbų patikrinimus, o daliniams priėmimams aprašyti naudojama F-25 forma.

  • F-54 – Statinio statyboje panaudotų statybos produktų ir įrenginių dokumentų registravimas. Šioje formoje registruojami statybos produktų atitikties deklaracijos, sertifikatai, eksploatacinių savybių, aplinkosauginių produktų deklaracijos, įrenginių pasai ir kokybės pažymėjimai.

  • F-55 – Bandymų aktų, protokolų ir skaičiavimo ataskaitų registravimas. Forma skirta konstrukcijų ir statybos produktų bandymų aktams, protokolams ir skaičiavimo ataskaitoms fiksuoti.

6. Žingsniai, kurie užtikrins statybos darbų kokybę

STR nustato šiuos kokybės užtikrinimo principus:

  • Paslėptų darbų patikrinimas. Prieš uždengiant konstrukcijas, darbai turi būti patikrinti ir užfiksuoti žurnale.
  • Laikančiųjų konstrukcijų priėmimas. Visos konstrukcijos tikrinamos, ar atitinka projekto reikalavimus.
  • Inžinerinių sistemų bandymai. Tikrinama, ar visos sistemos veikia tinkamai prieš perduodant jas naudoti.

IŠVADA: Laikytis STR 1.06.01:2016 reikalavimų būtina visiems statybos dalyviams

Laikantis STR 1.06.01:2016 reikalavimų, statybos procesas tampa aiškesnis, skaidresnis ir efektyvesnis. Tinkamai organizuota darbų priežiūra užtikrina kokybę, sumažina klaidų tikimybę ir padeda išvengti teisinių nesusipratimų.

Pradėkite savo projektą laikydamiesi šio reglamento – tai garantija, kad jūsų statybos vyks sklandžiai ir atitiks visus reikalavimus.


Dėl elektroninio statybos darbų žurnalo naudojimo, mokymų ar pildymo kviečiame kreiptis tiesiogiai